W życiu pojawia się wiele sytuacji, w których zmuszeni jesteśmy odpowiednio się prezentować. Od dawna wiadomo, że umiejętna autokreacja pozwala dostać angaż lub załatwić inne, ważne życiowe sprawy. Większość z nas doskonale zdaje sobie z tego sprawę i starannie przygotowuje takie wizyty. Wiemy, że liczy się każdy szczegół. Przecież pierwsza ocena powstaje na podstawie wyglądu. Każdy człowiek mimowolnie wyrabia sobie opinię o drugiej osobie na podstawie jego stylu ubierania i powierzchowności.

Przygotowując się do ważnej rozmowy, staramy się odpowiednio wyglądać. Dobieramy poszczególne elementy garderoby, układamy włosy, starannie pielęgnujemy ręce i paznokcie. Niestety nie wszyscy pamiętają, że pierwsze wrażenie, jakie wyrobią u innych, będzie się opierało na odczuciach jeszcze jednego zmysłu. Ważny jest nasz zapach. Jego styl jest uzupełnieniem wrażenia, jakie robimy na rozmówcy. Dobór odpowiednich perfum jest tak samo istotny, jak rodzaj makijażu, dobór torebki czy sposób zawiązania krawata. Kosmetyki są koniecznym elementem, potrzebnym w celu wywołania odpowiedniego wrażenia.

Umiejętność dobierania zapachu do własnego stylu, rodzaju kreacji, pory dnia i sytuacji, w której się mamy znaleźć, nie jest powszechna. Świadomość, że nie każde perfumy damskie nadają się do pracy i nie wszystkie męskie dezodoranty robią dobrą aurę na bankiecie, nie jest wśród nas powszechna. Niestety przeciętna perfumeria czy drogeria również nie zaoferuje nam pomocy. Nasza kosmetyczna kultura jest pod tym względem bardzo niska.